Лист-звернення з приводу ситуації навколо процедури гемодіалізу

Лист–звернення Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини з приводу ситуації , яка склалася з наданням процедури гемодіалізу для мешканців Донбасу та переселенців з числа людей з інвалідністю

Шановна Валеріє Володимирівно!

Звертаємось до Вас від імені 7500 людей з інвалідністю – громадян України,             зокрема близько 1500 мешканців Донбасу та переселенців, які відповідно до медичних показань два-три рази на тиждень по 4 години проходять процедуру гемодіалізу у спеціалізованому медичному закладі. Процедура гемодіалізу це очищення крові за допомогою спеціальних апаратів, яка є життєво необхідною для людей, хворих хронічною нирковою недостатністю. Якщо пропустити таку процедуру двічі, то для хворого це може бути смертельне!!!

Що ми маємо на сьогодні? До Національної Асамблеї інвалідів України надходять чисельні звернення від мешканців м Донецька, які отримують зазначену процедуру в Донецькій міській лікарні №1. У зв’язку з бойовими діями в Донецьку відключено воду. Тому, процедура гемодіалізу їм не може бути надана. 25 пацієнтів цієї лікарні виявили бажання терміново виїхати з Донецька на безпечну територію України та отримувати гемодіаліз. Однак, на наші звернення до регіональних штабів допомоги переселенцям Київської, Запорізької, Вінницької, Дніпропетровської областей та                     м. Києва з проханням їх прийняти – ми отримали відмову (мотивація – всі місця зайняті, не має витратних матеріалів). Це при тому, що за моніторингом ситуації, який проведено Національною асамблеєю інвалідів України з Донбасу в різні регіони України виїхали лише близько 340 осіб, які знаходяться на гемодіалізі.

Чимало дзвінків надходять з проханням надати матеріальну допомогу на придбання витратних матеріалів, вартість яких складає від 500 до 1300 грн (рахунки додається). І це лише одна процедура!

Також, необхідно відмітити, що взагалі відсутній державний комплексний міжвідомчий підхід до вирішення цього питання. Якщо лікарня дає згоду на проведення гемодіалізу, то місця проживання людині з інвалідністю не має. І це питання також потребує вирішення. Інше – люди сьогодні просто не мають коштів на придбання квитків для виїзду з Донецька.

Національна Асамблея інвалідів України звернулася до Головного нефролога України М.Колесника з проханням проінформувати керівництво Міністерства охорони здоров’я про цю ситуацію (відповідь додається).

Шановна Валеріє Володимирівно, переконливо просимо Вас взяти під особистий контроль:

  1. вирішення питання налагодження чіткої взаємодії державних інституцій для надання допомоги людям з інвалідністю, що проходять процедуру гемодіалізу та знаходять в зоні АТО або виїхали на безпечну територію України в частині медичного обслуговування, транспорту, харчування, проживання тощо.
  2. надання зазначеній категорії осіб на безоплатній основі процедури гемодіалізу, включаючи витратні матеріали та лікарські засоби, як це передбачено законодавством України в незалежності де вона тимчасово проживає/перебуває.
  3. вирішення Міністерством охорони здоров’я питання щодо придбання (тендер) державою витратних матеріалів та лікарських засобів для забезпечення процедур гемодіалізу 7500 пацієнтам – громадянам України з 1 жовтня               2014 року.

Будемо щиро вдячні за допомогу! Зі свого боку готові виступити партнерами у вирішенні зазначеної проблеми.

Дякуємо за багаторічну співпрацю!

З повагою,
Генеральний Секретар НАІУ
В.Назаренко