проект щодо підтримки переселенців

Мінсоцполітики реалізовує проект щодо підтримки переселенців

Відбулось перше засідання Наглядового комітету Проекту “Всебічна стабілізаційна підтримка для ВПО та постраждалого населення в Україні” під головуванням заступника Міністра соціальної політики Віталія Мущиніна.

На заході були присутні окрім керівництва Мінсоцполітики представники Міжнародної організації з міграції в Україні, Кабінету Міністрів України,  Державної міграційної служби, ВРУ, Західно-українського ресурсного центру,  Місії ООН з прав людини  та члени Представництва ЄС в Україні.

Засідання Наглядового комітету  було проведене вперше та присвячене обговоренню Проекту«Всебічна стабілізаційна підтримка внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні».

Головною метою Проекту є сприяння відновленню та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, зміцнення соціальної стабілізації та довіри в Україні.

Заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін проінформував присутніх на засіданні Наглядового комітету щодо поточного стану  обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Він доповів, що Мінсоцполітики вжило заходів для створення та ведення Єдиної інформаційної бази.

«Таким чином на сьогодні створено програмне забезпечення Реєстру, яке реалізує наступні  основні функції: облік переселенців і призначення соціальної допомоги. Це програмне забезпечення створене державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики» за окремою угодою з Регіональним Представництвом Управління Верховного Комісара ООНу справах біженців в Білорусії, Україні та Молдові. Крім того,  організований обмін інформацією між Пенсійним фондом України та Держаною службою зайнятості», – повідомив Віталій Мущинін.

Заступник Міністра зауважив, що згідно з Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено додаткові необхідні важливі вимоги з доступу до інформації про переміщених осіб з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Він також акцентував увагу, що існуючий Реєстр необхідно значно доопрацювати в частині можливості забезпечення комунікації (захищеної) з іншими суб’єктами та оперативного виконання різноманітних запитів інформації.

«Таке завдання може бути реалізовано в рамках Проекту Міжнародної організації з міграції «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення України», – додав Мущинін.

У Проекті передбачено надання інформаційної підтримки переселенцям в постконфліктних районах повернення. Це означає, що не менше 12000 переміщених осіб отримають інформаційні та консультаційні послуги від «гарячої лінії» з питань повернення напостконфліктні території. А жінки, які постраждали від насильства, будуть перенаправлятися до існуючих  жіночих сервісних центрів за допомогою у реабілітації та реінтеграції.

Також визначено, що 25 проектів буде підтримано в Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій та інших областях, а понад 250 учасників зможуть  пройти навчання з розвитку громад та проектного менеджменту.

Окрім того, з метою покриття базових потреб та розвитку приймаючих громад буде започатковано роботи з покращення економічної спроможності внутрішніх переселенців.  Так, 1400 осіб пройдуть навчання по темі започаткування власної справи тасамозайнятості, з яких до 700 осіб отримають фінансову допомогу на придбання необхідних засобів або інструментів. Ще 350 переселенців зможуть підвищити свою кваліфікацію на професійних курсах.

Додатково за умовами Проекту  буде надана технічна підтримка органів влади у впровадженні системи реєстрації переселенців. Таким чином, до 60 підрозділів органів державної влади отримають комп’ютерне обладнання для вдосконалення системи реєстрації ВПО.

Варто зазначити, що Представництво МОМ в Україні долучається до вивчення та стимулювання створення легальних каналів працевлаштування для українських трудових мігрантів, використання потенціалу розвитку міграції та інтеграції  мігрантів, популяризації культурного розмаїття та протидії ксенофобії та нетерпимості.

Протягом останніх 18 років діяльності в Україні МОМ надала допомогу більш ніж 300 000 мігрантів, потенційних мігрантів, постраждалих від торгівлі людьми та іншим вразливим групам, безпосередньо або через своїх партнерів по проектах. Водночас в ході реалізації Проекту особлива увага буде приділятися промоції гендерної рівності та забезпеченню рівних можливостей для чоловіків та жінок.

Мінсоцполітики покладає великі сподівання, що  в ході реалізації Проекту  громади, які приймають ВПО, отримають підтримку в реалізації місцевих ініціатив, спрямованих на стабілізацію ситуації та  свій розвиток.

Очікується, що завдяки «гарячій лінії» переселенці отримають об’єктивну інформацію про ситуацію в постконфліктних районах повернення, необхідні довідникові матеріали, інструменти для власної зайнятості, підвищать власні професійні знання та навички завдяки спеціалізованим тренінгам або курсам.

У свою чергу, Голова Представництва  Міжнародної організації з міграції в Україні  Манфред Профазі  зазначив: «Ми сподіваємося допомогти вирішити питання  щодо переміщених осіб, у.т.ч. щодо їх реєстрації. Наглядовий комітет має за мету здійснювати контроль усіх заходів, а також приймати необхідні рішення, які об’єднають зусилля задля надання процесу надання допомоги і захисту переселенцям прозорості».

«Наявність досвіду та реалізація понад 100 тис. послуг щодо реєстрації фактичного місця перебування переміщених осіб дозволяє нам заявити про готовність в реалізації поставлених завдань у Проекті», – додав Голова Представництва   Міжнародної організації з міграції в Україні.

Манфред Профазі також подякував представникам Міністерства щодо оперативного реагування на пропозицію та висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю з усіма присутніми учасниками засідання Наглядового комітету.

Керівництво Міністерства покладає сподівання та очікує, що внаслідок реалізаціїї 18-місячного проекту буде започаткована та впроваджена діяльність щодо стабілізації та розвитку громад в районах розміщення  внутрішньо переміщених осіб.

Довідково.

Представництво МОМ в Україні почало працювати в Києві у 1996 році. Його діяльність спрямована на сприяння усвідомленню можливостей і проблем міграції в українському контексті, протидію торгівлі людьми,  надання допомоги Уряду України  у покращенні його системи управління міграційними процесами, та розробці політики у галузі охорони здоров’я, яка враховувала б мігрантів.

Міністерство соціальної політики