НАІУ щодо порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам

НАІУ щодо порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам

Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ), відповідно до листа Пенсійного фонду України, розглянула проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – Проект) та не погоджує його з наступних причин.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2017 року № 826/12123/16 визнано нечинними пункти 7, 8, 9, 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 та абз. 10 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 р. № 637.

Натомість Мінсоцполітики у Проекті, замість скасування зазначених норм і Порядку, передбачає внести до них деяких змін, що, на думку НАІУ, є невірним.

Крім того, відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон):

«1. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

  1. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв’язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом».

Таким чином, Закон не передбачає необхідність затвердження ніяких порядків, відповідно до яких пенсіонерам виплачується пенсія за минулий період, незалежно від того чи є такий пенсіонер внутрішньо переміщеною особою, чи ні. Крім того, згідно з статтею 46 Закону неотримана пенсія повинна бути виплачені пенсіонеру як мінімум за три попередні роки, а насправді за увесь період.

Проте, Проектом, зокрема, пропонується постанову Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 доповнити абзацом такого змісту:

«Суми пенсійних виплат, які не виплачені за період до місяці відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.».

Фактично Мінсоцполітики пропонує перенести відповідні норми з Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637. При цьому постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2017 року № 826/12123/16 визнано нечинним пункти 7, 8, 9, 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365.

Тобто, запропонована Мінсоцполітики норма в частині виплати внутрішньо переміщеним особам неотриманої пенсії на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, суперечить Закону та рішенню Суду.

На жаль, відомо безліч випадків, коли внутрішньо переміщеним особам незаконно відмовляють у виплаті неотриманої пенсії та інших соціальних виплат.

З урахуванням вищевикладеного, наголошуємо на необхідності належного виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2017 року  № 826/12123/16.