Оперативна інформація щодо ситуації з програмами профілактики та лікування ВІЛ/ТБ/ВГС/ЗПТ у Донецькій та Луганській областях (станом на 22.04.2015)

Ситуація із забезпеченням впровадження комплексних заходів з профілактики та лікування ВІЛ, туберкульозу та гепатитів на неконтрольованій території України, де ведуться бойові дії, продовжує розвиватися за негативним сценарієм.

Майже 700 пацієнтів у зоні проведення АТО вимушені були припинити лікування ЗПТ

через військові дії, бюрократичні обмеження та відсутність очікуваного рішення Уряду України щодо сприяння у гуманітарних поставках відповідних лікарських засобів на неконтрольовану територію.

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ)

Через режимні та нормативні обмеження, впроваджені Урядом України у зоні АТО у грудні 2014 року, доставка наркотичних препаратів ЗПТ до Донецька та Луганська досі неможлива, оскільки відсутнє відповідне дозвільне рішення Уряду. З початку бойових дій близько 700 пацієнтів у цих областях вимушені були припинити лікування, переважно саме через відсутність необхідних лікарських препаратів. Запаси бупренорфіну на неконтрольованій Урядом території остаточно вичерпалися ще на початку лютого.

На неконтрольованій території Донецької області продовжують функціонувати 3 сайти ЗПТ (Донецьк, Макіївка та Горлівка). На неконтрольованій території Луганської області залишився лише один сайт на базі Стахановської обласної психіатричної лікарні, де 28 пацієнтів ще продовжують отримувати препарат при середньодобовому дозуванні 12,5 мг (для порівняння – середньодобова доза на контрольованих територіях становить близько 80 мг). Постійне зниження дозувань препаратів метадону, як наслідок його дефіциту, проводиться також на всіх сайтах ЗПТ на неконтрольованій території Донецької області. Фактично, пацієнтам, надається вже не ЗПТ, а проводиться довготривала детоксикація зі зниженням дозувань препаратів.

Інформація щодо забезпечення ЗПТ в Луганській та Донецькій областях (станом на 20.04.2015)

таб 1

таб 2

Динаміка зменшення кількості пацієнтів ЗПТ (Донецька та Луганська області)

таб 3

Гуманітарний проект Альянсу-Україна з підтримки пацієнтів ЗПТ – переселенців з Криму та сходу України

Завдяки підтримці МФ «Відродження», ОБР та Групи Помпіду Ради Європи на даний час отримують підтримку 85 пацієнтів ЗПТ-переселенців у 6 містах України (з них 31 з Донецької області, 47 – з Луганської, 7 – з Криму).

Профілактика ВІЛ: програми зменшення шкоди

Альянс Україна продовжує підтримувати роботу проектів з профілактики ВІЛ на базі 11 партнерських організацій в Донецькій та Луганській областях, з них 8 працюють як на підконтрольних так і на непідконтрольних територіях. Практично з усіма організаціями підписані договори, рахунки організацій, які продовжують працювати у неконтрольованій зоні, виведені на українську територію, на них перераховано грошові кошти для оплати заробітної плати співробітників та винагород консультантам проектів.

На сьогодні практично усі організації мають гроші на рахунках, напрацьовані механізми оплати послуг і локальних закупівель за рахунок програми за підтримки Глобального Фонду. Спільні зусилля Альянсу-Україна та партнерів дозволяють ВІЛ-сервісним організаціям регіону відчувати впевненість у тому, що їхня робота необхідна, а проблемні питання можна вирішувати навіть в умовах «військового перемир’я».

Мінімальний пакет послуг надається клієнтам програм на всіх сайтах в обох областях.

Охоплення представників уразливих до ВІЛ груп населення проектами зменшення шкоди*

таб 4

Поновлено тестування на ВІЛ та інші інфекції за допомогою швидких тестів. За період 23.03 – 20.04.15 в проектах, що діють на території Донецької області, швидкими тестами на ВІЛ було протестовано 1081 особу з груп ризику, в Луганській області – 746.

Забезпечення роздатковими матеріалами та швидкими тестами.

Всі організації забезпечені роздатковими матеріалами та швидкими тестами до кінця травня 2015 р. Це стало можливим після того, як 19 лютого завдяки сприянню ВООЗ/ООН та MSF («Лікарі без кордонів») Альянсу вперше вдалось доставити свій вантаж із роздатковими матеріалами для забезпечення трьохмісячної потреби усіх партнерських НУО, розташованих на неконтрольованих територіях Донбасу.

Зараз Альянс разом із ВООЗ і ВПП (World Food Programme) технічно опрацьовують поставку наступної партії, що міститиме 3-місячний запах усіх матеріалів, необхідних для реалізації проектів. Як очікується, вантаж буде відправлений на початку травня.

Забезпечення повноцінної роботи проектів

Завдяки високому професіоналізму, наполегливості та проведеним переговорам керівників НУО з владою на місцях, практично для всього персоналу НУО, що працюють на непідконтрольних Україні територіях вдалося оформити перепустки нового зразку. Таким чином, соціальні працівники проектів з Донецької та Луганської областей отримали можливість більш-менш безперешкодно переміщатися між контрольованою та неконтрольованою територією, виїжджати на тренінги, 40 працівників пройшли навчання з нової моделі тестування на ВІЛ. Навчені соціальні працівники вже почали асистувати клієнтам проектів при самотестуванні на ВІЛ, сифіліс та гепатити, вони надають консультативну допомогу членам спільнот СіН, РКС, ЧСЧ.

Профілактика та лікування туберкульозу

На сьогоднішній день лікування мультирезистентного туберкульозу проходять 543 пацієнти – 451 в Донецькій області і 92 – в Луганській. Лікування забезпечується тільки на підконтрольній Уряду України території.

Лікування вірусного гепатиту С (ВГС)

Лікування ВГС пегінтерфероном у Донецькому обласному центрі СНІДу на даний момент продовжується. Двоє пацієнтів продовжать розпочаті курси лікування, троє успішно завершили лікування. 5 пацієнтів Луганського обласного центру СНІДу з конфекцією ВІЛ/ВГС втратили можливість лікування через фактичне припинення діяльності центру ще наприкінці 2014 року.

Наявні та потенційні ризики

Тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів клієнтів проектів з профілактики ВІЛ/СНІДу в разі позитивного результату потребує спеціалізованого обстеження клієнта в медустанові. У Донецькому регіоні питання безперешкодної доставки біологічного матеріалу в спеціалізовану установу досі не вирішені, оскільки Донецький центр СНІДу, де є необхідне обладнання і фахівці, знаходиться на території непідконтрольній Україні, при цьому в північній частині області (Слов’янськ, Краматорськ) немає можливості визначати лабораторні показники, необхідні для призначення лікування АРТ (наприклад тести на клітини CD4), а працюючому на півдні області Маріупольському центру СНІДу досі не делеговані повноваження обласного спеціалізованого медзакладу з ВІЛ/СНІДу. За сприяння персоналу ВІЛ-сервісних НУО за останній час в Донецький центр СНІДу для остаточного підтвердження діагнозу були доставлені 300 сироваток зі Слов’янська і 500 з Маріуполя (загальна кількість сироваток, які зберігалися у замороженому стані за 4 місяці). Пропускна система не дозволяє також пацієнтам отримувати необхідні консультації у Донецькому центрі СНІДу, що утруднює призначення лікування і формування прихильності до АРТ.

У Луганській області виявилися болючими питання ціноутворення, ціни на товари і послуги, необхідні для проектної діяльності, перевищують середні по Україні на 10% -20%, а в Донецькій області вони ще вищі. З цих причин, а також у зв’язку з перереєстрацією багатьох контрагентів, і анонсованим відкриттям у квітні поточного року банку ДНР, необхідно вжити адекватних рішень щодо оплати оренди, закупівлі бензину/дизельного палива та інших товарів для реалізації наявних проектів.

В зоні АТО неможливо знайти контрагентів, що повністю відповідають вимогам ГФ, що на часі є великою проблемою щодо оплати оренди приміщень(в тому числі складських), зв’язку та інших послуг, без яких діяльність проектів неможлива.

Реагування на кризову ситуацію з боку держави

На превеликий жаль, за останній час ситуація щодо вирішення кризової ситуації з забезпеченням безперервності лікування ЗПТ на неконтрольованих Урядом територіях обох областей не зрушила з мертвої точки. Дозволу або вказівки Уряду на переміщення лікарських наркотичних засобів на неконтрольовану територію немає. Розроблений ще у січні 2015 року робочою групою з числа представників основних реципієнтів гранту Глобального фонду, МОЗ України та уповноважених державних органів проект постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання встановлення тимчасового порядку надання допомоги населенню на тимчасово неконтрольованих територіях Донецької та Луганської областей”, що має своїм основним завданням недопущення подальшого переривання програм лікування та профілактики ВІЛ/ТБ на тимчасово неконтрольованих територіях Сходу України, досі не затверджений Урядом України, незважаючи на численні звернення громадських та міжнародних організацій та самих пацієнтів.

На підставі поданої Альянсом Україна до Генеральної Прокуратури України у лютому 2015 року заяви по факту злочинної бездіяльності відповідальних чиновників в частині реагування на переривання лікування ЗПТ на сході України 06.03.2015 Слідчим управлінням Печерського РУ ГУМВС України у м. Києві розпочато розслідування у кримінальному провадженні за №12015100060001656 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість).

Довідково

За наявними даними ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» на непідконтрольній Уряду території проживає понад 16 тис. ВІЛ-позитивних людей, 7,7 тис. з яких приймають антиретровірусну терапію (АРТ), понад 2,3 тис. осіб мають активну форму туберкульозу, у т.ч. понад 500 осіб з мультирезистентним туберкульозом.

Більш детально про гуманітарну ситуацію на сході України станом на 17.04.2015 можна дізнатися зі звіту Офісу з координації гуманітарних ситуацій (UNOCHA).

Рекомендації

Альянс-Україна вкотре звертає увагу Уряду України на неприпустимість подальшого ігнорування наявної кризи доступу до лікування на неконтрольованих територіях Донецької та Луганської областей, подальшого загострення проблеми забезпечення безперервності лікування ЗПТ і закликає усіх національних та міжнародних партнерів, провідні ЗМІ звернути особливу увагу на вказану ситуацію, в результаті якої 700 пацієнтів вже втратили життєво-важливе лікування і ще декілька сотень людей можуть бути його позбавлені найближчим часом через невирішені бюрократичні формальності та бездіяльність відповідальних державних чиновників, які мають оперативно вирішувати кризові ситуації та забезпечити безперешкодне постачання гуманітарних вантажів, у т.ч. з лікарськими препаратами.

МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»

Національна лінія телефону довіри з проблеми ВІЛ/СНІД: 0-800-500-451

Всеукраїнський телефон довіри з питань ЗПТ: 0-800-507-727

Контактна особа: Мирослава Андрущенко

e-mail: andrushchenko@aidsalliance.org.ua

Тел. 4905485 дод. 229