Чи зможуть проголосувати вимушені переселенці

Прес-конференція: «Чи зможуть проголосувати вимушені переселенці із зони бойових дій Луганської та Донецької областей?»

8 жовтня 11-00 відбулася прес-конференція на тему: «Чи зможуть проголосувати вимушені переселенці із зони бойових дій Луганської та Донецької областей?».

Організатор: Національна Асамблея інвалідів України

Учасники:

  • Валерій Сушкевич  – Голова Комітету Верховної Ради України, голова Національної Асамблеї інвалідів України;
  • Жанна Усенко-Чорна  – заступник Голови Центральної виборчої комісії.

Підсумкові матеріали:

Усенко-Чорна шукатиме управу на деяких суддів у Генпрокуратурі

Заступник голови Центральної виборчої комісії (ЦВК) Жанна Усенко-Чорна оскаржуватиме у вищих інстанціях, зокрема у Генпрокуратурі, дії деяких представників Феміди, які всупереч уже ухваленим рішенням ЦВК поновлюють право ряду кандидатів балотуватися до парламенту.

Про це вона сказала на прес-конференції на тему: «Чи зможуть проголосувати вимушені переселенці із зони бойових дій Луганської та Донецької областей?», що відбулася в середу в Укрінформі.

«Я планую звернутися до Генеральної прокуратури, Верховної Ради, до Вищої ради юстиції, до Вищої кваліфікаційної комісії суддів із тим, щоб було надано відповідну оцінку діям суддів. У межах одного й того ж суду, в межах  одних і тих же фактичних обставин, виносяться абсолютно протилежні за своїм змістом судові рішення», – сказала Усенко-Чорна.

Таке своє рішення вона прийняла на підставі грунтовного аналізу. «Там є окремі думки окремих суддів на предмет їх законності. У Кримінальному кодексі є стаття 375 за ухвалення завідомо незаконного неправосудного рішення. Особисто я у тих рішеннях, з якими вже ознайомилася, вбачаю ознаки вчинення саме таких дій», – додала заступник голови ЦВК.

Усенко-Чорна переконана, що подібні судові рішення призводять до дискримінації громадян у їхніх правах. «Тобто, одним кандидатам (судді кажуть – ред.) – «так», а іншим, у такій же ситуації, – «ні». Така практика є дуже суперечлива. Така практика Вищого адміністративного суду, який зобов’язаний стежити за тим, щоб однаково застосовувалося законодавство, породжує серйозні проблеми у діяльності Центральної виборчої комісії. Як мінімум – це дискримінує кандидатів у їхніх правах», – підсумувала вона.

ЦВК спростила умови голосування для переселенців

Центральна виборча комісія в оперативному порядку ухвалила рішення, яким спрощуються умови голосування на парламентських виборах для вимушених переселенців із Донбасу та Криму.

Про це сказала заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна на  прес-конференції в Укрінформі на тему: «Чи зможуть проголосувати вимушені переселенці із зони бойових дій Луганської та Донецької областей?», в якій також узяв участь  голова комітету Верховної Ради України, голова Національної асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич.

«Центральна виборча комісія буквально вчора ухвалила документ, який значно спрощує процедуру зміни місця голосування виборців не за місцем своєї виборчої адреси. Для цього необхідно звернутися до одного із органів ведення державного реєстру виборців, яких в Україні нараховується 724», – сказала Усенко-Чорна.

За її словами, органи ведення державного реєстру виборців створені і діють у районних державних адміністраціях і в містах обласного значення. «Відомості щодо розташування таких органів та їх адреси можна знайти на сайті ЦВК», – уточнила вона.

Заступник голови ЦВК також повідомила, що до відповідного органу громадянину України необхідно подати заяву певного зразка. «Є єдине обмеження. Така заява може бути подана до відповідного органу не пізніше 20 жовтня з тим, щоб громадянин був включений до уточнених списків виборців», – сказала вона.

Окрім цього, є ще одна особливість голосування для вимушених переселенців. «У разі зміни місця проживання громадянин зможе взяти участь у голосуванні тільки за депутатів, які включені до партійних списків. Він отримає лише один бюлетень. Він не братиме участь у виборах за мажоритарного кандидата. Це обумовлено необхідністю подолання такого соціального зла, як «виборчий туризм», – пояснила Усенко-Чорна.

Для жителів Донецької, Луганської областей та АР Крим, які через зовнішню агресію змушені  залишити своє місце проживання, ЦВК передбачила, що жодних документів, які підтверджують необхідність зміни місця голосування додавати не потрібно. «Лише паспорт і лише заява! За результатами такого звернення кожному громадянину видається посвідчення і громадянин включається до списку виборців», – сказала заступник голови ЦВК.

На уточнююче запитання кореспондента Укрінформу щодо  інших документів, які могли б засвідчити особу при втраті паспорта, Усенко-Чорна відповіла запереченням. «Скористатися пенсійним посвідченням чи водійським документом не можна, оскільки потрібно засвідчити приналежність громадянина до громадянства України. Якщо паспорт втрачений, є тимчасове посвідчення громадянина України і саме ним потрібно скористатися», – наголосила вона, додавши, що за останніми даними змінити місце свого попереднього голосування зголосилися вже 6 тисяч переселенців.

У свою чергу Валерій Сушкевич констатував, що протягом останнього часу на адресу очолюваного ним парламентського комітету надходить багато звернень від вимушених переселенців, які хочуть взяти участь у голосування, однак не знають, як. «Ухвалення ЦВК спрощеного порядку, який дозволить вимушеним переселенцям взяти участь у голосуванні, є вкрай необхідним. Адже такі люди нині проживають у багатьох областях України, і їх виборче право має бути реалізованим», – підсумував він.

Відео з прес-конференції:

Укрінформ