Інформація про наступні бізнес-тренінги "Алгоритми успіху" в рамках проекту ТЕАМ

РЕЗОЛЮЦІЯ ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб

РЕЗОЛЮЦІЯ
ІІ Всеукраїнського Форуму
внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України

5 грудня 2014 м. Київ

Ми, делегати ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України, представники 120 організацій, які об’єднують вимушених переселенців та допомагають їм в облаштуванні та адаптації, звертаємось до всіх небайдужих людей не тільки в Україні, але й в усьому світі.
Статистичні показники свідчать про масштабність внутрішньої міграції в Україні, яку за міжнародними параметрами можна вважати гуманітарною катастрофою країни. Станом на 1 грудня 2014 року офіційне зареєстроване 501 157 внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), але фактична кількість переселенців є набагато більшою, й це число зростає з кожним днем. До такої масової міграції населення всередині України призвела окупація Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь у лютому-березні 2014 року, а також військові дії на території Донецької та Луганської областей. Разом з тим, не можна залишати поза увагою тих громадян України, які залишились в Криму і на Сході країни, та стали заручниками ситуації. Вони також мають право на захист з боку своєї Батьківщини.
За результатами роботи ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України учасники констатують, що проблеми вимушених переселенців є актуальними в політичному, моральному, правовому та економічному аспектах й задля їх вирішення вимагають негайного втручання державних структур, а також міжнародних організацій.
Ми визначаємо галузеві напрямки, потребуючи негайного вирішення наших проблем, спільними зусиллями з органами державної влади. Зокрема, це стосується сфер освіти, медицини та реалізації низки соціальних гарантій. Діти ВПО можуть вільно навчатися у навчальних закладах та отримувати медичну допомогу, деякі категорії ВПО отримали соціальні виплати, у співпраці з міжнародними організаціями надається гуманітарна допомога й допомога в облаштуванні. Але, на жаль, поки що зусилля держави та органів місцевого самоврядування є недостатніми для вирішення проблем та забезпечення потреб ВПО. Переважна більшість з них розміщується у тимчасовому житлі, яке надано на короткий термін, і іноді погано пристосоване до зимових умов; існує велика проблема з працевлаштуванням чи відновленням підприємницької діяльності ВПО, розблокуванням банківських рахунків, соціально-психологічною адаптацією тощо.
Зважаючи на існуючу ситуацію, ми, делегати ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України, прийняли рішення звернутися з низкою рекомендацій та пропозицій до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міжнародних організацій та організацій громадянського суспільства і власне до переселенців і всіх небайдужих громадян України для спільного вирішення проблем ВПО й активної співпраці у розбудові нашої держави, встановлення миру і злагоди в нашій країні.

Пропозиції і рекомендації
делегатів ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб
з Криму та Сходу України до Президента України Порошенка П.О.

Звернутися з подякою за проявлення мужності, патріотизму та вкладу в розбудову нашої держави до всіх громадян України, зокрема до ВПО, які через відстоювання своєї громадської позиції спрямованої на захист країни, були вимушені переселитися з окупованих територій.
Ініціювати подання про скасування дії Закону України “Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України” від 12.08.2014 № 1636-VII та зупинення дії Постанови Правління НБУ “Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони “Крим”” від 03.11.2014 №699.
Створити Громадську Раду при Президентові України для забезпечення ефективного діалогу з ВПО й спільного вирішення питань ВПО і громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях.
Призначити позаштатного Радника Президента України з питань внутрішньо переміщених осіб з числа переселенців та/або громадських активістів.
Ініціювати розробку законодавчих актів та державних програм щодо забезпечення житлом ВПО з механізмом їх реалізації і фінансового забезпечення.
Доручити Кабінету Міністрів України, обласним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування створити Реєстр переселенців, які потребують житла.
Здійснювати регулярний особистий контроль за дотриманням конституційних прав вимушених переселенців.
Разом з громадськістю та з урахуванням пропозицій міжнародних організації доопрацювати та внести відповідні зміни до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 №1706-VII.
Ініціювати розробку Національної і регіональних програм підтримки ВПО.
Доручити Голові Національного Комітету з теле-, радіомовлення забезпечити інформування громадян України в зоні проведення АТО і на тимчасово окупованих територіях про ситуацію в країні і про можливості евакуації із зони АТО, облаштування і адаптації.
Скасувати Указ Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях”” від 14.11.2014 №875/2014, за яким введено в дію Рішення РНБО від 04.11.2014 “Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях”.
Доручити Генеральному Прокурору України здійснити перевірку на предмет законності дій ПАТ КБ “ПриватБанк” щодо блокування рахунків і невиконанні зобов’язань перед громадянами України, які мають прописку або відкривали свої рахунки в АР Крим або м. Севастополь.
Доручити НБУ забезпечити механізм негайного відновлення роботи усіх рахунків ВПО у кожному українському банку.
Доповнити програму Президента та коаліційну Угоду розділом «Забезпечення прав дітей та підтримка сімей».

Пропозиції і рекомендації
делегатів ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб
з Криму та Сходу України до Прем’єр-міністра України Яценюка А. П.
та Кабінету Міністрів України

Створити Державну службу з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та ініціювати створення Всеукраїнської Координаційної Ради з питань внутрішньо переміщених осіб та тимчасово окупованих територій.
Створити Державний фонд допомоги ВПО для будівництва житла, створення малих і середніх підприємств та соціально-побутового облаштування вимушених переселенців, виплати їм страхових сум за договорами добровільного страхування і компенсації за залишене житло і майно з урахуванням інфляції.
Утриматися від прийняття нормативно-правових актів, що носять дискримінаційний характер й порушують права і свободи громадян України, які вимушені були залишити свої оселі внаслідок тимчасової окупації чи військових дій, і тих громадян України, які за різних обставин вимушені були залишитися на окупованих територіях.
Призначити позаштатного Радника Прем’єр-міністра України з питань внутрішньо переміщених осіб з числа переселенців та/або громадських активістів.
Розробити загальнодержавну програму щодо недопущення гуманітарної катастрофи в зоні АТО: вирішити питання про евакуацію інвалідів, дітей, багатодітних сімей та дитбудинків, осіб похилого віку, які не здатні самостійно себе обслуговувати. Здійснювати моніторинг наявності у населення необхідних засобів для існування (їжі, питної води, тепла) та забезпечення населення гуманітарною допомогою.
Довести до відома міжнародної спільноти ситуацію з культурними цінностями (музейними зібраннями, архівною спадщиною, пам’ятками історії та культури тощо) на окупованих територіях і в зоні АТО, які були розкрадені або знищені під час обстрілів терористами.
Взяти під контроль екологічну ситуацію на території Луганської та Донецької областей, зокрема, з’ясувати за допомогою державної екологічної експертизи обсяги завданої шкоди природним ресурсам, заповідникам, довкіллю в цілому на даній території внаслідок бойових дій, оцінити вплив на суміжні території та вплив на здоров’я населення з метою доповнення вимог України у позові до РФ про відшкодування завданої шкоди у міжнародних судах, прийняття негайних заходів по відновленню безпеки довкілля на даній території, включення положень про захист та відновлення безпеки довкілля до “мінських домовленостей”.
Створити Єдиний реєстр переселенців, що потребують забезпечення житлом, розробити критерії визначення внутрішньо переміщених осіб, що потребують першочергового забезпечення житлом, а також створити єдину базу соціального житла за регіонами.
Розробити державну програму для забезпечення житлом ВПО. Залучити для тимчасового проживання ВПО приміщення державної та комунальної форм власності, які можуть бути використані за вказаною метою. Прийняти Програму державних, приватних та міжнародних інвестицій у будівництво капітального житла для ВПО з урахуванням міжнародного досвіду, зокрема Грузії й Японії, що дозволить комплексно вирішувати питання податкових пільг при будівництві житла, компенсації вартості купівлі та будівництва такого житла для ВПО, виділення земельних ділянок тощо.
Звернутися до міжнародних організацій за допомогою у забезпеченні інформаційної безпеки та доступу до інформації через електронні ресурси для населення України, яке мешкає на тимчасово окупованій території. Доопрацювати сайт та інші ресурси для більш ефективного інформування ВПО про можливості підтримки.
Забезпечити прожитковий мінімум ВПО згідно до міжнародних норм і стандартів. У зв’язку з цим збільшити до прожиткового мінімуму соціальні виплати для ВПО й зняти обмеження по виплатах на одну родину (не більше 2400 грн.) й подовжити термін надання такої допомоги до кінця 2015 р.
Доручити НБУ забезпечити негайне відновлення роботи всіх рахунків ВПО в кожному українському банку й ввести покарання у вигляді відкликання ліцензії за невиконання зобов’язань перед вкладниками ВПО. Прийняти рішення про пільгове кредитування ВПО.
Розпочати дієву боротьбу з корупцією для поліпшення інвестиційного клімату в країні, забезпечити прозорість фінансових потоків, державних розрахунків та закупівель, знизити облікові ставки НБУ, що дозволить залучити вітчизняні і іноземні інвестиції для побудови соціального житла для ВПО і вирішувати інші соціальні питання.
Спростити процедуру створення й узгодження генпланів населених пунктів. Забезпечити фінансування генеральних планів населених пунктів при розробці проектів для ВПО або знизити їх вартість до мінімального рівня.
Використовувати міжнародний досвід роботи з ВПО через постійне залучення іноземних експертів та більш плідну співпрацю з міжнародними організаціями.
Збільшити обсяг і фінансування громадських робіт, якими можуть тимчасово займатися переселенці.
Розробити програму створення нових робочих місць, а також програми перепрофілюванння ВПО за участю міжнародних організацій, профільних громадських організацій, благодійних фондів та ініціатив.
Забезпечити комплексний підхід до вирішення проблем ВПО та координацію і співпрацю усіх профільних міністерств.
Здійснювати постійний контроль за чітким дотриманням постанов КМУ від 01.10.2014 №505 “Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” та від 01.10.2014 №509 “Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції” структурними підрозділами Міністерства соціальної політики у регіонах.
Спростити адміністративні послуги для ВПО. Звернути увагу на необхідність розробки та розповсюдження в регіонах України єдиних стандартів обслуговування внутрішньо переміщених осіб органами соціального захисту та Пенсійного фонду України при оформленні статусу ВПО, призначення та продовження соціальних виплат з урахуванням позитивного досвіду роботи управлінь Пенсійного фонду України у м. Києві.
Чесно висвітлювати в ЗМІ все, що відбувається в країні. Реалізовувати інформаційну політику, що запобігає дискримінацію ВПО, сприяє формуванню позитивного іміджу та інтеграції ВПО в соціумі.
Прийняти окрему програму КМУ по роботі з ВПО, забезпечення їх тимчасовим і постійним житлом, можливостям працевлаштування, про медичне обслуговування, освітні, культурні питання, соціальні послуги тощо. Розробити та впровадити систему соціально-психологічної адаптації та реабілітації ВПО.
Розробити і затвердити Програму громадянської освіти та виховання дітей та молоді з урахуванням нових викликів і модернізації нашої країни.
Розробити освітню програму для дорослих та дітей по «самоврятуванню» під час кризової ситуації (військових дій чи терористичної атаки, природної чи техногенної катастрофи тощо) на телебаченні й поширювати цю інформацію з допомогою електронних і друкованих ЗМІ.
Забезпечити фінансування національного плану дій з виконання Конвенції про права дитини.
Організовувати навчання працівників бюджетної сфери, специфіці роботи і надання соціальних, медичних і освітніх послуг для ВПО й підвищити заробітну плату цій категорії працівників. Відновити фінансування фахівців соціальної роботи.
Привести посадові інструкції держслужбовців і працівників соціальної сфери відповідно до актуальної ситуації в Україні. Модернізувати систему перепідготовки кадрів.
Надавати сприяння вітчизняним та міжнародним організаціям у проведенні навчання шкільних психологів, освітян, волонтерів і громадських активістів роботі з ВПО, які пережили події, що їх травмували, для надання своєчасної допомоги і попередження виникнення ускладнень. Провести у дитячих садках та школах аналіз психічного стану дітей-переселенців.

Пропозиції і рекомендації
делегатів ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб
з Криму та Сходу України до Голови Верховної Ради України Гройсмана В. Б. 
та народних депутатів Верховної Ради України 8-го скликання

Забезпечити участь представників громадських організацій та внутрішньо переміщених осіб у розробці та обговоренні у Комітетах Верховної Ради України законопроектів, які стосуються питань ВПО.
Розробити та запровадити механізм переміщення або відкриття нових бюджетних ставок для працевлаштування за місцем фактичного перебування вимушених переселенців, які працювали у бюджетній сфері.
За участю представників ВПО та громадських активістів всебічно й відповідально обговорити проблеми та майбутнє ВПО під час засідання Верховної Ради України.
Разом з громадськістю та з урахуванням пропозицій міжнародних організації доопрацювати та внести відповідні зміни до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Призначити позаштатного Радника Голови Верховної Ради України з питань внутрішньо переміщених осіб з числа переселенців та/або громадських активістів.
Відшкодувати повністю або частково майнові втрати ВПО на окупованих територіях. Внести зміни до законодавства у сфері державної реєстрації щодо переліку документів, необхідних для державної реєстрації майна, розміщеного на окупованій території.
Скасувати дію Закону України “Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України” від 12.08.2014 № 1636-VII.
Розробити та прийняти закон про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на не підконтрольній українській владі території Донецької та Луганської областей.
Профільному комітету ВР разом з Омбудсменом проводити постійний моніторинг ситуації з дотриманням прав людини й запобігати дискримінації та стигматизації ВПО на всіх рівнях.
Проводити регулярні робочі зустрічі в комітетах ВР з активістами громадських організацій, які об’єднують та опікуються проблемами ВПО.

Пропозиції і рекомендації
делегатів ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб
з Криму та Сходу України до представників органів місцевого самоврядування

Забезпечити належне виконання Законів України та нормативно-правових актів, які стосуються ВПО.
Прийняти місцевий бюджет на 2015 рік з урахуванням нових викликів. Розробити регіональні та місцеві програми підтримки ВПО та забезпечити належне фінансування програм підтримки ВПО.
Подати до Кабінету Міністрів проектні пропозиції з будівництва житла для ВПО.
Створити регіональні Координаційні Ради з питань внутрішньо переміщеніх осіб та тимчасово окупованих територій при обласних державних адміністраціях.
Призначити позаштатного Радника Голови обласної державної адміністрації з питань ВПО з числа переселенців та/або громадських активістів.
Постійно інформувати про можливості працевлаштування ВПО органами місцевого самоврядування. Запропонувати та фінансувати громадські роботи для ВПО.
Спростити процедуру надання адміністративних послуг для ВПО на місцях. Ввести електронне замовлення-видачу документів в центрах адміністративних послуг. Організувати публічну звітність за зверненнями переселенців.
Попереджати випадки дискримінації та стигматизації ВПО на місцевому рівні.
Провести інформування, спеціальні навчання та консультації для медичних працівників відносно надання медичної допомоги ВПО які мають певні релігійні й етнокультурні особливості. Виявляти проблеми медичного забезпечення ВПО та оперативно приймати рішення для їх подолання.
Організувати консультації з правових питань, надавати професійну психологічну допомогу ВПО та постійно підвищувати якість надання цих послуг. Здійснювати широке інформування про специфіку роботи з ВПО.
Створити на базі шкіл і бібліотек культурні сімейні центри, спрямовані на адаптацію та інтеграцію ВПО у місцеву громаду та розвиток громадянської ідентичності.

Пропозиції і рекомендації
делегатів ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб
з Криму та Сходу України до міжнародних організацій, благодійних фондів, громадських організацій та волонтерських ініціатив, а також до внутрішньо переміщених осіб

Співпрацювати і координувати діяльність громадських організацій на самих різних рівнях: місцевому, регіональному, всеукраїнському, міжнародному. Об`єднати зусилля громадських ініціатив та засобів масової інформації задля висвітлення позитивних історій переселення й адаптації ВПО.
Створювати будівельні кооперативи, юридичні групи та ініціативи грошової допомоги ВПО. Поширювати інформацію всіма можливими засобами про можливості підтримки ВПО. Постійно виявляти громадську активність. Допомагати громадським організаціям та брати участь у різних акціях ВПО.
Об’єднати зусилля по відновленню економічних прав переселенців та подати колективний позов щодо стягнення матеріальних збитків з низки українських банків, зокрема, з «ПриватБанку» у зв’язку з блокуванням поточних рахунків та невиконання зобов’язань по депозитних договорах.
Створювати і розширювати ініціативи в області працевлаштування, культури та мистецтва, що сприяють згуртуванню людей, які проживають у різних регіонах України.
Постійно акумулювати інформацію про проблеми ВПО, виявляти прецеденти і оперативно передавати дані до відповідних органів державної влади. Здійснювати співробітництво та контроль за владою на всіх рівнях, розбудовувати громадянське суспільство в країні, брати участь у розробці програм підтримки ВПО. Бути самокритичними, конструктивними та відповідальними.
Створити координаційну раду волонтерів та здійснювати обмін досвідом у сфері гуманітарної допомоги та соціальної адаптації ВПО, підвищувати професійну кваліфікацію та проводити навчальні тренінги для активістів за сприяння держави і міжнародних фундацій.
Брати участь у патріотичному вихованні дітей та молоді, виховувати громадянську відповідальність.
Протистояти інформаційній війні, яка триває в окупованому Криму і у зоні АТО. Організувати на окупованих територіях правові місії спільно з міжнародними організаціями та здійснювати громадський моніторинг порушень прав людини.
Вивчати українську мову та сприяти розширенню мережі відповідних гуртків та безкоштовних курсів.
Допомагати людям долати складнощі, які вже зумів подолати сам. Проявляти толерантність. Максимально допомагати державі та один одному.

Ми, делегати та учасники ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України, вимагаємо від кожного забезпечення прав та свобод вимушених переселенців.
Слава Україні!

Прийнято 5 грудня 2014 року делегатами ІІ Всеукраїнського Форуму внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України.