статус вимушено переміщених осіб

Статус внутрішньо переміщених осіб нарешті врегульовано законом

20 жовтня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Даний Закон внесений на розгляд Парламенту народними депутатами України Пацканом В.В., Геращенко І.В., Іоновою М.М., Луценко І.С., Шевченком А.В., Бенюком Б.М. та Кайдою О.П. наприкінці серпня 2014 р. Закон прийнято в редакції, запропонованій парламентським Комітетом з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. За закон проголосувало 249 народних депутатів.

Законом розроблено за участю представників Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, ОБСЄ, Міністерства юстиції України, Державної міграційної служби, представників громадських організацій.

Закон спрямований на вирішення нагальних питань з обліку та життєзабезпечення внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей у нових умовах проживання, спрощення порядку тимчасової реєстрації вимушених переселенців, містить норми щодо удосконалення порядку та скорочення граничних строків розгляду заяв про оформлення, переоформлення, продовження соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, забезпечення їх соціальними та медичними послугами.

Закон, зокрема, передбачає створення правових передумов з розробки спеціальних комплексних державних програм щодо внутрішньо переміщених осіб, створення та ведення єдиного реєстру та бази даних таких осіб, надання вимушеним переселенцям інформації щодо місць поселення та можливостей працевлаштування, забезпечення функціонування системи гарантій соціального та пенсійного забезпеченняа переселенців.

Положення Закону також стосуються питань фінансування витрат, пов’язаних з тимчасовим поселенням сімей внутрішньо переміщених осіб у державні та комунальні заклади, уможливлює залучення ресурсів міжнародних організацій, міжнародної технічної допомоги для облаштування місць довгострокового розміщення внутрішньо переміщених осіб та засад збезпечення їх житлом.

Ще на початку червня цього року національна     конференція з питань юридичного та соціального супроводу внутрішньо переміщених осіб (проведена в Івано-Франківську благодійною організацією «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», звернулась до Верховної Ради із закликом-пропозицією прийняти закон про права внутрішньо переміщених осіб. Слід зазначити, що у тексті новоприйнятого Закону враховано низку рекомендацій, зафіксованих у підсумковому документі згаданої конференції.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» спрямований на підпис Президенту України та має набрати чинність з наступного дня після офіційного опублікування.

***

Для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу, вимушені переселенці можуть звертатися до:

1) Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за адресою: вул. Горького 57/1, м. Чернігів, 14000, телефон «гарячої лінії»: (0462) 612-532.

2) ВМГО «Агентство економічного розвитку», адреса: вул. Пушкінська, 3 оф. 35, м. Вознесенськ, 56500, Тел./факс: +380 5134 – 3-22-50; E-mail: aerbox@ukr.net.

3) Хмельницька обласна громадська організація “Подільська правова ліга” (ХОГО “Подільська правова ліга”, адреса: 29000 м. Хмельницький пров. Пушкіна,1; тел/факс. (382) 72-01-95; e-mail: podil.liga@gmail.com.

4) Молодіжний громадський центр “Еталон” (МГЦ “Еталон”), адреса: м.Івано-Франківськ, вул. Павлика, 10, офіс 17-19, тел/факс +380342-50-25-25, e-mail:mgcetalon@mail.ru та office@mgcetalon.org.ua, дистанційний правовий центр для надання правової безоплатної  допомоги: www.pravo.mgcetalon.org.ua.

5) Волинська обласна організація Спілки юристів України, м. Луцьк, вул. Словацького, 30.

6) Центр права РОГО «Комітет виборців України», м. Рівне, вул. Короленка, 6, оф. 4.

7) Павлоградський міський благодійний фонд «Горєніє», Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Полтавська 129, оф. 403.

8) Харківська громадська організація незрячих юристів, м. Харків, вул. Данилевського, 16/8, 3 під’їзд.

9) Центр захисту і відновного правосуддя, адреса: 61000, м. Харків, пров. Короленка, 19, 2-й пов., оф. 5.

10) ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи», м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 26.

 Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту «Захист цивільних та громадянських прав внутрішньо переміщених осіб та вразливих груп».

Український правовий портал