обговорювалися питання захисту прав вимушених переселенців

У місті Краматорську обговорювалися питання захисту прав вимушених переселенців

Питання захисту прав вимушених переселенців обговорювалися під час розширеного виїзного засідання Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин у місті Краматорську.

обговорювалися питання захисту прав вимушених переселенців8 квітні ц.р. в місті Краматорську Донецької області Комітет провів розширене виїзне засідання з питання моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях,  та аналізу практики застосування чинного законодавства з питань ВПО.

“Ми вирішили приїхати і побачити на власні очі ситуацію з дотриманням прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. І за ці два дні ми дійсно наочно побачили та почули від людей інформацію, яка дає можливість реально оцінити масштабність проблем у сфері захисту прав людини, пов’язаних з проведенням антитерористичної операції. Наш обов’язок вирішити проблеми ВПО і захистити цю категорію населення України”,- сказав голова Комітету Григорій Немиря.

У цьому зв’язку він наголосив не неприйнятності порушення урядом положень  закону про забезпечення захисту прав і свобод ВПО (2166), який був прийнятий парламентом наприкінці минулого року і вступив в силу на початку цього року.

Так, згідно з цими законодавчими змінами, переселенці не повинні більше продовжувати дію карток ВПО кожні 6 місяців – картки є безстроковими, списки СБУ є незаконними, уряд не має права призупиняти соціальні виплати, а підзаконні акти КМУ мають бути приведені у відповідність до вищезазначеного закону.

обговорювалися питання захисту прав вимушених переселенцівЧлени Комітету заслухали інформацію представників органів виконавчої влади, правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб  та громадян України, які проживають в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях, та обговорили питання, пов’язані із законодавчим забезпеченням допомоги внутрішньо переміщеним особам, зокрема, забезпечення прав громадян України, що проживають в районі проведення антитерористичної операції, правовий статус лінії розмежування, забезпечення прав громадян України при її перетині, функціонування КПВВ та ГЛЦ та інші питання.

Йшлося про неприпустимість застосування так званих списків СБУ щодо внутрішніх переселенців та призупинення на їх основі виплат пенсій та інших соціальних виплат ВПО.

Заступник голови Луганської обласної державної адміністрації Ольга Лішик наголосила на необхідності приведення підзаконних актів КМУ у відповідність до закону України про захист прав і свобод внутрішніх переселенців та заявила про неприпустимість невиплат пенсій громадянам України, які перебувають на тимчасово окупованій території Донбасу.

Заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін заявив, що для отримання пенсій та соціальних виплат такі категорії громадян України повинні отримати довідку ВПО та знаходитись на території України. Переважна більшість присутніх з ним не погодилися.

“Пенсіонери заробили ці пенсії і держава Україна повинна виплатити ці гроші, як би важко це не було для Державного бюджету”,- сказав перший заступник голови Комітету Валерій Пацкан.

“Хіба окупована частина території Донбасу – це не Україна? Чому ми залишаємо наших громадян, які залишилися там”,- сказала член Комітету Ірина Суслова.

У свою чергу, член Комітету Рефат Чубаров заявив, що невиплата пенсій громадянам України є порушенням Конституції.

У цьому зв’язку Григорій Немиря запропонував за допомогою міжнародних організацій розробити механізми, які б дозволили здійснювати соціальні виплати громадянам України, які знаходяться на непідконтрольних українській владі територіях.

Незважаючи на зауваження народних депутатів та представників громадських організацій, заступник Голови правління Пенсійного фонду України Владислава Машкін заявив, що органи державної влади України роблять усе можливе для своєчасної виплати пенсій усім громадянам України та поінформував, що з 2014 року на виплату пенсій ВПО було витрачено 37 мільярдів гривень.

Керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Богдан Крикливенко підкреслив, що мають бути врегульовані наступні питання у сфері дотримання прав і свобод: забезпечення виборчих прав ВПО, створення окремого органу державної влади, який би опікувався дотриманням прав і свобод ВПО, перегляд порядку виїзду-в’їзду на непідконтрольну територію та уточнення порядку перевезення при цьому речей першої необхідності, тощо.

Представник ГО “Донбас SOS” Олександр Коротко закликав усунути проблемні питання у процедурі перетину лінії розмежування, зокрема, спростити процедуру та скасувати норму про перевіз 50 кг  вантажу громадянами України, відкрити нові КПВВ. За його словами, з моменту створення КПВВ приблизно 1,5 мільйонів громадян України та 300 тисяч одиниць транспортних засобів переткнули лінію розмежування.

Крім того, Григорій Немиря нагадав, що 17 лютого Комітет з прав людини провів парламентські слухання  на тему “Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на тимчасово неконтрольованій території в зоні проведення антитерористичної операції”.

31 березня 229 голосами Верховна Рада ухвалила Рекомендації слухань. За його словами, відповідний документ містить 74 пропозиції Президента України, Верховній Раді та її Комітетам, Кабінету Міністрів, міністерствам та відомствам, НБУ та органам місцевого самоврядування щодо удосконалення як законодавчого забезпечення, так і практичної складової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Серед них, зокрема, створення центрального органу виконавчої влади з питань ВПО, приведення нормативно-правових актів КМУ у відповідність із Законом від 24.12.2015 р. №921-VIIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод ВПО, розроблення порядку відновлення зруйнованого та пошкодженого житла громадян, розташованого в зоні проведення АТО на території, контрольованій українською владою, тощо.

Під час засідання керівник офісу Моніторингової місії ООН з прав людини у м. Донецьку Октам Газієв презентував звіт регіонального Офісу Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо порушення прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганських областях.

За його словами, з середини квітня 2014 року по 15 лютого 2016 року місія зафіксувала біля 30 тисяч жертв, серед яких 9 тисяч вбитих та 21 тисяча поранених. У цьому зв’язку він закликав сторони конфлікту припинити бойові дії та насильство у зоні конфлікту. Крім того, за його словами, обмеження свободи пересування може застосовуватися лише у виключних випадках, а непрозоре рішення влади України про припинення виплати пенсій та соціальних виплат ВПО і громадянам України, які залишилися на непідконтрольній території, викликає занепокоєння ООН.

За результатами засідання члени Комітету ухвалили рішення створити моніторингову групу у складі народних депутатів України з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають в зоні проведення антитерористичної операції. Група буде займатися вирішенням проблем, про які народні депутати почули 7-8 квітня під час виїзного засідання Комітету, моніторингу виконання вищезазначених парламентських слухань та положень закону про захист  дотримання прав і свобод внутрішніх переселенців.

У рамках виїзного засідання члени Комітету відвідали окремі контрольні пункти в’їзду/виїзду – КПВВ «Мар’їнка»  і КПВВ «Новотроїцьке», гуманітарно-логістичний центр «Новотроїцьке», окремі населені пункти вздовж лінії розмежування – місто Мар‘їнка, де поспілкувалися з населенням та зустрілися з керівництвом Мар’їнської ВЦА,  місця тимчасового поселення ВПО у місті Св’ятогорську,  Координаційний Центр при ОШУ АТО у м. Краматорську та провели розширене засідання Комітету у м. Краматорськ.

Окрім членів Комітету – голови Комітету Григорія Немирі, першого заступника голови Комітету Валерія Пацкана, членів Комітету Василя Брензовича, Ірини Суслової та Рефата Чубарова, в розширеному засіданні взяли участь  народні депутати, які представляють інші комітети Верховної Ради – член Комітету з питань соціальної політики та пенсійного забезпечення Наталія Веселова та член фракції “Батьківщина” Олексій Рябчин, керівництво центральних органів виконавчої влади Донецької та Луганської областей, представники міжнародних гуманітарних місій та громадських організацій внутрішньо переміщених осіб.

Верховна Рада України