Візит до Одеси Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Валерія Сушкевича

Ситуація, що склалася в санаторіях Одещини, які прийняли до себе переселенців із зони АТО важка. Одеська область прийняла першого переселенця у березні минулого року. Розміщенням тоді займались 12 санаторних установ області, чотири серед яких сьогодні не розселені.
Інваліди-переселенціДержава грошей на їх утримання не виділяє, тож санаторії за власний кошт годували та селили у себе людей з інвалідністю та їхні сім’ї , що призвело до скрутного фінансового становища цих закладів. В одному лише санаторії ім. Пирогова заборгованість за проживання переселенців складає понад 6 мільйонів, а робітники здравниці вже другий місяць знаходяться без зарплатні.

Зараз переселенців пропонують розселити по Одеській області, а саме у занедбані села. Оселі, в які їх хочуть заселити, знаходяться в непридатних умовах для проживання здорової людини, а що вже казати за людей з інвалідністю. На протест такого рішення, переселенці з інвалідністю навіть створили ІнваМайдан.

Аби знайти вихід зі ситуації до Одеси завітав Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, голова НАІУ Валерій Сушкевич.

переселенціВ рамках візиту 7 квітня з метою обговорення найважливіших та гострих проблем та план подальшої роботи щодо надання якісної та оперативної підтримки та допомоги Валерій Сушкевич зустрівся з вимушеними переселенцями з інвалідністю, представниками громадських організацій людей з інвалідністю, що мешкають зараз в Одеській області.

Зустріч відбулась в конференц-залі Санаторія «ім. Пирогова». В обговоренні також взяли участь представники Міністерства праці та соціальної політики України, зокрема директор Департаменту оздоровлення та санаторно-курортного лікування Іван Хохленков, заступник директора Департаменту соціального захисту інвалідів – начальник відділу політики соцзахисту інвалідів Павло Ждан, начальник Управління організації соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій та вирішення житлових питань Сергій Марущенко, Заступник начальника Управління по наданню медичної допомоги дорослим Міністерства охорони здоров’я Рината Перепелична, Генеральний Секретар Національної Асамблеї інвалідів України Вікторія Назаренко, Директор Департаменту соціального захисту населення Ірина Маркевич, представники Одеської обласної державної адміністрації, а також директора санаторіїв, що прихистили переселенців.

За словами Валерія Сушкевича: «Головний попередній, але суттєвий висновок візиту в Одесу: положення листа Президента від 5 грудня 2014 року щодо переселенців з інвалідністю в одеських санаторно-курортних закладах стосовно необхідності їх підтримки та відповідні доручення з цього приводу галузевим Міністерствам НЕ ВИКОНАНІ І НЕ ЗАБЕЗПЕЧЕНІ ВИКОНАННЯМ!!!».

Так, особливе обурення викликала цинічна реакція на лист на доручення Прем’єра попереднього керівництва Державної служби України з надзвичайних ситуацій і недбалість з цього приводу обласного одеського керівництва служби з надзвичайних ситуацій.

переселенці«Готую матеріали з цього приводу Президентові України, а всім, хто мав відношення до бід переселенців з інвалідністю, хочу сказати: “Побійтесь Бога, коли ігноруєте біди цих людей, а ще й, не дай Бог, … наживаєтесь на цьому! І на це також зверну увагу відповідних державних інституцій», – наголосив Уповноважений.

Поки питання з подальшим розміщенням переселенців-інвалідів залишається відкритим.
Ірина Маркевич, директор Департаменту соцзахисту ОДА: – “Проблема не решена на сегодняшний момент у нас около тисячи человек в 4 в санаторіях осталось. Это Куяльник, Сперансо …. Те санатории, которые не расселены”.
Заборгованість на сьогоднішній день — понад 49 мільйонів гривень.

Сушкевич: – Ирина Викторовна, а скажите, сколько вы получили денег от центрального бюджета на компенсацію санаторіям? — Перове постановление по Криму по 1 июля — 9,83 млн. – Да, все правильно. 10, 68 – 4,13 …Еще что-то получили? – Нет, все, больше ничего. – Понятно.
Як налаштовані на такий хід подій самі переселенці, здогадатись не важко. Стомлені і морально, і фізично, кожен із них має своє бачення.
Омбудсмен пообіцяв зробити все можливе, щоб не допустити такого варіанту переселення людей з інвалідністю.